Jestliže zjistíte, že když přijdete ke kleci křečka a klec je prázdná. Měli byste se pokusit nejprve přesně vypátrat, ve které místnosti se zdržuje.
Kde se křeček pohybuje, zjistíte nejlépe např. podle zvuků, které jsou pro křečky typické, tedy hrabání a škrábání, nebo podle trusu.
Po takovéto pátrací akci budete potřebovat třeba kousek jablka nebo spočítaná zrna. Tím, že potrava zmizí, nebo je okousaná, poznáte, ve které místnosti se "výletník" nachází.
Pokud Vám křeček unikne v noci, potom může přes den, stočený v klubíčku, kdekoliv spát.
Prohledejte všechny štěrbiny a škvíry.
Zkontrolujte čalouněný nábytek, především zespoda.
Je-li hledání neúspěšné, ale podařilo se vám uprchlíka lokalizovat, položte jeho domeček - bez podestýlky - ke stěně. Jako doplňkové úkryty poslouží ruličky z lepenky.
Budete-li mít štěstí, naleznete křečka spícího v některé z přichystaných skrýší.
Pokud Vaše hledání zůstává bezvýsledné, postavte do místnosti vysoký kbelík, do něj dejte jako návnadu potravu, pamlsky a trochu podestýlky. O okraj kbelíku opřete prkno nebo něco podobného, co poslouží jako žebřík. Křeček potravu ucítí, vyleze nahoru a spadne dovnitř.
Neměli byste nenechávat klec bez dohledu - v naději, že se křeček vrátí dobrovolně nazpět. Mohl by totiž, nikým nepozorován, odnášet potravu a podestýlku ze svého starého domova do nového úkrytu. Tomu je lépe předejít.