Menu

Krmení potkanů

Krmení potkanů

Čím potkana krmit?

  • Potkan je všežravec, takže by měl dostat občas i živočišnou bílkovinu - psí nebo kočičí granule, vařené kuřecí nebo hovězí maso.
  • Pokud chcete, aby zrní v misce vypadalo esteticky, kupte si nějakou hodně drahou směs. Pokud se vám ale povede nacpat do potkana ony "vitamínové granule", kterými výrobce zákazníky většinou láká, klobouk dolů - jste machři. Jakmile uvidíte v zrní "zelené granule" - jedná se o granule pro králíky a morčata, které ani myši ani potkani nežerou. Většinou stačí koupit tu nejobyčejnější směs zrní (pšenice, oves, ječmen, slunečnice) jako základ a zbytek živin dodat navíc.
  • Většina potkanů má ráda bílý jogurt, vitamíny dodáme čerstvou zeleninou a ovocem a dobrý je také suchý tvrdý chleba (sušenky a piškoty jen za odměnu).
  • Ideální by bylo vytvořit krmivový základ granulemi pro myši a potkany, ale ty na našem trhu prakticky nemáte šanci sehnat a proto tu pro Vás mám jeden tip, jak svému miláčkovi udělat pestrý a přitom zdravý jídelníček.
  • Nezapomeňte na čerstvou vodu!

Zrniny:

- pšeničné, ječné, ovesné a žitné vločky
- kukuřice nebo kukuřičné lupínky
- slunečnice (je to zdroj tuku, takže to nepřehánět!)
- neloupaná rýže

Ovoce a zelenina:

- potkani ji mají rádi jak čerstvou, tak sušenou

Živočišné bílkoviny:

- bílý jogurt, mléko, tvaroh, syrové nebo vařené libové kuřecí nebo rybí maso, kočičí granule, vejce

Na hlodání:

- nevyloupané ořechy pro obrušování potkaních hlodáků
- tvrdý suchý chleba

Vařené:

- rýže, brambory, nudle, luštěniny (nepřesolené)

Co by potkani neměli dostat:

- smažené věci (hranolky, brambůrky, řízky...)
- sušenky, oplatky, bonbóny, čokoládu...
- tučné maso, máslo...
- kávu, alkohol...
- citrusové plody
- velmi kořeněná jídla (slané, ostré...)

Domeček - ano či ne?

Domeček nebo budku potkan s nadšením uvítá. Rozhodnete-li se svému potkanovi domek poskytnout, myslete na to, že asi budete chtít občas potkana z domku vytáhnout. Z budek, které mají pevné všechny strany potkana nevytřepete ani náhodou. Navíc se velmi špatně čistí. Lepší jsou budky bez dna, se kterými je snadná manipulace. Není nutné, aby byl příbytek nutně ze dřeva. Můžete použít různé krabičky, rozbité hliněné květináče, zavěšené staré látky, papírové trubky od koberců... Fantazii se meze nekladou.

Napáječka nebo miska?

Pokud chováte potkana v akváriu, je tato diskuse bezpředmětná. Asi by se vám nepovedlo připevnit napáječku ke sklu dostatečně pevně. Navíc není napáječka uvnitř akvária chráněna proti potkaním zubům.

Jestli máte pro potkana klec, osobně preferuji napáječky, protože potkani mají tendenci misky převracet, padá jim do vody podestýlka a bůhví co ještě. Pokud budete napáječku kupovat, kupte láhev s kovovou trubičkou (skleněné nejsou tak kvalitní a plastové nemají proti potkaním zubům nejmenší šanci). Nádobky s plastovými vršky a kovovými trubičkami mají navíc tu výhodu, že mají stejný závit jako PET láhve od různých nápojů. To je výhodné zejména pro to, že pokud s potkanem cestujete, můžete napáječku zavřít jiným vrškem, nebo můžete uzávěr s trubičkou našroubovat na jakoukoliv láhev.

Napáječky mají ještě jedno obrovské plus. Voda v napáječce nemá takovou možnost být kontaminována různými mikroorganismy, vydrží proto delší dobu v kvalitním stavu.

Jak do potkana nacpat zrní

 Jistě víte, že potkaní jídelníček by mělo (alespoň z části) tvořit zrní. Potkani jsou totiž mlsouni a pokud dostanou i něco jiného - lepšího, pak je prakticky nemožné je donutit, aby se do zrní s chutí zakousli. Samozřejmě, když je hlad, tak se sní všechno, ale aby potkánek, odchovaný na jogurtových dropsech, skutečně zbaštil nějaké to zrnko pšenice, to už musí být zoufalý. Ale já tu pro vás mám radu, jak potkanům zrní zchutnit: nechejte ho naklíčit. Možná to zní až příliš jednoduše, ale opravdu to funguje.

Obilky potřebují ke klíčení tři základní věci - dostatek vody, dostatek tepla a dostatek vzduchu. Teplo a vzduch jsou přítomny pořád, ale o vodu se musíme pravidelně starat a nevím jak vy, já na to občas zapomenu a ony uschnou, pak je zase pro změnu přeliju, abych se o ně nemusela starat, a to, jak určitě uznáte, moc ideální není.

Které obilniny jsou pro klíčení vhodné?

Pro klíčení je ideální pšenice. Doba klíčení je asi dva dny. Dále se dá použít ječmen, ale už to není ono. Ječmen klíčí o něco rychleji než pšenice. Oves nežerou potkani ani naklíčený.

Shrnuto - jakou obilninu a v jaké formě lze skrmovat:

    * Pšenice - naklíčená, pšeničné vločky
    * Ječmen - naklíčený, ječné vločky
    * Oves - ovesné vločky
    * Žito - žitné vločky
    * Proso - loupané a vařené - jáhly
    * Pohanka - vařená (nutno několikrát během vaření vyměnit vodu)
    * Kukuřice - klasická, vařená nebo jako cornflaky - (s mírou!)
    * Rýže - vařená, pufrovaná (burizony)

Potkani ikona.
Datum publikování :
Sekce: Potkani Publikoval: www.ZviratkoDoma.cz


2008 - 2021 (c) Zviratkodoma.cz

TOPlist