Aby Váš pískomil byl spokojený, musí mít vhodné ubytování s příslušenstvím. Nebojte se výdajů, lepší je spokojený pískomil než spokojená peněženka.
Klec musí být pořádně velká, ideální je systém propojených klecí, který je však velmi náročný na místo a peníze.
Dále se na této stránce věnuji umístění příbytku.
Počet zvířat Plocha Příklad
1 až 2 1600cm² jedna klec 30x55cm
3 až 5 3800cm² propojený systém-dvě klece 35x55cm
6 až 9 5000cm² p.s.-tři klece 30x55cm
10 až 15 7000cm² p.s.-tři klece 40x60cm
Tabulka je přepsána z knihy „ Jak na to, pískomil“.
Vhodným bydlením pro pískomily se může stát i akvárium - terárium, pro dva pískomily s ideálními rozměry 60 x 30, jinak se můžete řídit rozměry plochy z tabulky, které zvětšete, protože klec může mít trochu menší plochu než akvárium, jelikož pískomil zde může šplhat po mříži. Musíte dát pozor, aby výška akvária nebyla větší než šířka, protože jinak by nebylo zajištěné dostatečné větrání, a na kryt střechy, který by měl být prodyšný, ale ne s velkými otvory, aby se jimi pískomil neprotáhl.
• Pískomil může podle libosti hrabat a podestýlka nevypadává ven.
• Při pozorování zvířat vás neruší mříže.
• Mláďata pískomilů se nemohou nikde protáhnout.
• Nemusíte poslouchat hlodání mříží.
• Vyšší pořizovací cena.
• Patra a napáječka se špatně připevňují.
• Křehkost.
• Pískomil se složitě vrací z výběhu.
• Větší váha, špatná manipulace.
• Pískomilové nemohou šplhat po mřížích.
Mně se nejlépe osvědčily hobliny, protože jsou pískomilům nejvíce přijemné na nohy a jsou levné, ale docela hodně práší. Seno používám pouze jako materiál na hnízdo, jelikož pískomilové v něm nemohou hrabat a také ho hodně sežerou.
Jako materiál na hnízdo používám hlavně toaletní papír, z důvodu, že je levný, je ho vždy dost a pískomilové ho mají rádi. Vhodné je také seno, ale moji pískomilové ho hlavně zmuchlají a sežerou. Občas můžete v obchodě zahlédnout kokosová vlákna, která jsem ještě nezkoušela, ale prý jsou dobrá. Pískomilové také vezmou za vděk různými hadříky a papírky.
Někdy lidé nekupují pískomilům domeček na spaní proto, že ho prý rozhryžou a stejně v něm nespí. Pravda je, že v něm někdy nespí, ale občas si schrupnou v kokosové skořápce nebo v květináči, jinak si staví hnízdo mimo domek.
Je to individuální, někteří pískomilové určitě v domečku spí, hlavně nervóznější samičky nemusí lákat mít mladé ve volném hnízdě a udělají si porodnu v domečku.
Proto by ho měla samička mít březí samice k dispozici, aby v nervozitě „kam s mladými“ mladé nesežrala.
Co se týče rozkousávání, tak velmi záleží na tvrdosti dřeva.
Z mé vlastní zkušenosti pískomilové nepohrdnou ani kokoskem místo domečku, když se do kokosu udělá díra jako vchod. Nemáte pak starosti s tím, že by Vám Váš miláček rozkousal domeček z umělé hmoty.
Kolo měl náš pískomil vždy rád. Neznamená to ale, že by to bylo z nedostatku pohybu, rád si také zaběhal, i když má zrovna procházku. Kupujte raději železná kola a čím větší, tím lepší. Pokud nechcete riskovat, že by pískomil, v kole neběhal (je to asi 50:50), tak si kolo vypůjčete a vyzkoušejte. Důležité je, aby se pískomil naučil běhat v mládí.
Jako další prolézačky pískomilové milují různé trubky i jako úkryt. I když výborně skáčou, šplhání po provaze nebo klacku jim úplně nesedí, žebříčky a mříže jim na šplhání vyhovují i když ti šikovnější vylezou s malou pomocí i po klacku.
Pokud podáváte vodu, má napáječka pár výhod: voda se nemůže vylít ani znečistit, bohužel většina napáječek při snížení objemu kape. Nejlepší jsou od firmy Trixie a Savic, ale Trixie méně kape. Pro dva pískomily postačí 100 ml. Ale pískomil moc nevypije, nemusíte to přehánět.
Miska na krmení by měla být dost vysoká, aby krmení nevypadalo ven a musí být stabilní.
Nejlepší jsou keramické misky, dobře se myjí a nedají se rozkousat.
Kupujte raději větší misku, až někam pojedete, budete tam moci dát více krmiva.
Příbytek by měl mít pokud možno své stálé místo, nemůžeme ho ale postavit kam se nám zlíbí.
V místnosti, kterou vyberete pro umístění pískomila, by se nemělo kouřit a neměla by zde celý den silně hrát hudba, protože pískomilové by neměli klid.
Nesvědčí jim ani stanoviště hned vedle hi-fi nebo televize, protože jejich citlivé uši zachycují vlny, které z nich vycházejí.
Pozor dávejte také na průvan a na slunce, pískomil by měl vždy mít možnost skrýt se před žárem, jinak se přehřeje. Na toto dávejte pozor hlavně u terárií, kde se rozpalují stěny a teplý vzduch z nádoby pomaleji uniká.
Co se teploty týče, měla by být pokojová, rozhodně ne nižší než 16 ˚C.
Naopak ve vašem zájmu je ( zvláště když lehce spíte ), abyste pískomily neměli v ložnici, při hrabání a hryzání se spí opravdu špatně. I když po nějaké době si na to zvyknete, já jsem si po necelém měsíci taky zvykla a už mě to ani nebudí.
Jelikož ve volné přírodě jsou hlavními nepřáteli pískomilů ptáci, bývají velmi lekaví na nebezpečí z hora i když se jedná o Vaší ruku. Proto je vhodné, aby klec stála alespoň 1 m nad zemí.
Autor : Alena Navrátilová | Datum publikování : 2011-07-26 22:15 |
Sekce: Pískomil | Publikoval: www.ZviratkoDoma.cz |
2008 - 2021 (c) Zviratkodoma.cz