Ze všeho nejdříve se musíte rozhodnout, zda je pro Vás pískomil to pravé domácí zvíře. Pokud chcete inteligentního a mazlivého tvora, pořiďte si raději potkana. Jestli jste aktivní hlavně večer a v noci, či chcete pomalejší a ve dne neaktivní zvíře, pořiďte si křečka. Když si jednou pískomila pořídíte, nemůžete ho hned vyměnit jako porouchané video. Berete na sebe odpovědnost na dalších 3 - 5 let.
1. Jste ochotní se mu věnovat aspoň půl hodiny denně, týdně je pouštět běhat a několikrát měsíčně čistit klec?
2. Nemá někdo v rodině alergii na hlodavce?
3. Nenastatnou problémy s dalšími mazlíčky doma?
4. Co s ním uděláte o dovolené?
5. Mám dost prostředků k nákupu příbytku, krmení, podestýlky a veterináře?
6. Máte vhodné místo na prostorný pískomilí domov?
7. Neočekáváte od pískomila moc? Není to žádný mazlíček jako pes či kočka.
Pokud si na všechny otázky odpovíte, čtěte dál.
Dříve než půjdete pískomila koupit, měli byste mít doma zařízenou klec a měli byste být rozhodnuti, jaké chcete pohlaví a kolik pískomilů. Pokud se zajímáte i o jiné druhy pískomilů, tak se podívejte na pískomila bledého a pískomila saharského.
Samičky: Samičky mají v domácím chovu několik výhod. Pokud byte měli třeba 2 samičky a jedna uhynula, bude větší pravděpodobnost, že si ta zbylá navykne ne novou partnerku. Vydávají menší zápach a kdybyste chtěli jednou poznat, jak pískomilové vychovávají mláďata, stačí si někde vypůjčit samečka, připustit ho a potom oddělit.
Samečci: Pokud nechcete odchovávat mladé, je celkem jedno, zda chováte samičky nebo samečky. Pískomilové mají jemný pach, takže i samečkové jsou cítit až po dlouhé prodlevě mezi čistěním. Podle mých zkušeností se snesou bratři stejně dobře jako sestry.
Páreček: Pokud se rozhodnete pro zakoupení samečka a samičky, měli byste vědět, že pískomilové pohlavně dospívají přibližně v 70 dnech, samička je plodná až asi do 1,5 až 2,5 let, přičemž má průměrně 5 mláďat v jednom vrhu a mladé má jednou za dva měsíce. Takže si rozmyslete,zda budete mít pro mladé odběratele a zda máte dost místa.
Jeden pískomil je opravdu riskantní. Můžete v něm získat oddaného miláčka, který vám bude spát na klíně, ale také plaché, vyděšené zvíře, které se vás bude bát a při braní do ruky vás pokouše. Proto vám radím, abyste si pořídili dva nebo i více pískomilů. Pohled na pískomily, kteří si spolu hrají, spí spolu, perou se o pamlsek nebo se přetlačují u napáječky je opravdu nádherný a vy to samotáři prostě vynahradit nemůžete. A pokud někam jedete a necháváte samotné zvíře doma, můžete ho i dvoudenní samotou těžce vystresovat.
Dva nebo více pískomilů je rozhodně lepší varianta. Pískomilové se vzájemně zabaví, pečují si o srst v místech, kam si nedosáhnou a spí spolu v hnízdě. Nejlépe se snesou pískomilové z jednoho vrhu, ale když dáte dva pískomily dohromady dříve, než jim bude 8 týdnů, mohou také vytvořit fungující skupinku.
Ještě jedna rada před nákupem: Pokud se rozhodnete, že např. chcete dvě samičky pískomilů, každou jiné barvy, ale v obchodě mají jen samečky a všichni jsou černí, raději počkejte a do obchodu si pro pískomilky dojděte třeba za tři dny. Je to těžké, ale je lepší si trochu počkat, než potom litovat unáhleného nákupu.
Literatura: Jak na to "Pískomilové"
Autor : Alena Navrátilová | Datum publikování : 2011-07-26 22:58 |
Sekce: Pískomil | Publikoval: www.ZviratkoDoma.cz |
2008 - 2021 (c) Zviratkodoma.cz